Погледнеш лицето на някого и веднага се сещаш за еволюционната теория на Дарвин, друго ти напомня герой от комикси, а трето направо ти спира дъха. Тези, последните наричаме красиви лица.
Не сте ли се запитвали защо след като Господ ни е създал по свой образ и подобие – не сме съвършени?
Всъщност ние сме … съвършени! Но някой е измислил културни еталони, с които да ни манипулира. Подозирам, че това е работа на Адам и другите след него. Но късно се усетихме!
И не само това. Ако някой не е достатъчно красив, ние включваме т.н. компенсаторни механизми: богатство, статус, престиж.
Ето затова ниските мъже обикновено карат лъскави коли. Стандартът за мъжката физика изисква ръст над 175 см, мускули и здрав тен.
Да убедиш себе си, че колата ще замаскира ограничения ти интелектуален репертоар, а красивата жена ще прикрие съмненията относно дължината на мъжкото ти достойнство.
От Сътворението Евите търсят здрав мъж, който да ги дари със здраво поколение, и достатъчно богат, за да осигури прехраната на семейството си.
Е, най-добре и двете, но тогава се обезсмисля приказката за Красавицата и звяра.
Предполага се, че те са по-малко притегателни за жените, по-вероятно е да са моногамни, хабят по-малко време (и пари!) в интимни връзки и следователно са по-отдадени на работата. Освен това не предизвикват конфликти на работното място, свързани със завоюване на територия. Имат по-ниско самочувствие (относно външния си вид) и работят усърдно за включване на компенсаторния механизъм „грозен, но богат“!
Известната немска психоложка Карен Хорни пише в своята биография: „В пубертета разбрах, че съм изключително непривлекателна външно. Затова, като не можах да стана хубавица, реших да стана умница“.
Може би това е една от причините за еманципацията. Колкото повече ти се втълпява, че не отговаряш на определени стандарти за красота и размери 90-60-90, толкова повече ти се иска да доказваш, че имаш други предимства, които те правят успешна.
Много е просто. Естествено русите жени са били (и днес също са) изключителна рядкост. Появата на русо същество сред мъжка аудитория предизвиква моментално ориентировъчен рефлекс „что такое?[1]“
Не е необходимо да полагаш никакви усилия: нито физически, нито интелектуални, за да получиш внимание. Е, как тогава да не искаш да си блондинка?!
Има, обаче, и една тайна за която много от нас инстинктивно се досещат.
През 70-те години на 20-ти век в психологическите лаборатории на Стандфордския университет на две групи студенти (мъже) показват едни и същи снимки на момичета. В едната група снимките са тип портретни, лицата са сериозни и протоколни.
На втората група се предлагат снимки на същите момичета, но с усмихнати лица и бухнали коси. Всички студенти оценяват красотата на лицата по десетобална система.
Нали се сещате кои момичета са оценени като по-красиви?! При това с безапелационно доказана статистическа значимост.
Напомнят ни за майчиното лице, предразполагат към контакт, не крият подводни камъни, изглеждат искрени. По-склонни сме да ги заговорим и … да се влюбим в тях.
Автор: доц. Диана Димтрова, доктор по психология
[1]Ориентировъчният рефлекс „Чтотакое“ е описан за първи път от Павлов
Вижте всичко за процедурите тук:
Лазерна епилация: http://laserclinicparis.com/
Радиочестотен лифтинг на тяло Lipokontur: http://bit.ly/2r506YL
Мезотерапия Juvéderm Volite: http://bit.ly/2sCjUEX
Мезотерапия Redensity I: http://bit.ly/2sfbp59
Терапия PROFILIFT 3D на Maria Galland Paris: http://bit.ly/2qVTeOc
Офертата е в сила за всички участвали в томблата до 10 юни 2017 г.
Наградите ще изтеглим на случаен принцип на 11 юли 2017 г.
Вратите на Лазер Клиник ПАРИЖ са отворени за вас всеки делничен ден от 9 до 18 часа и в събота от 10 до 17 ч. ( до 19 ч. при предварително записване)
бул. Чаталджа 20, в Мед. център Д-р Цветкова, ет. 2
Тел. 0885 668 038 , 052 808 801